Słownik

Tkanka​ –Tkanka człowieka to grupa komórek o określonym przeznaczeniu, jak np.: ochrona ciała przed infekcjami, wykonywanie ruchów czy przechowywanie tłuszczu.

Kolagen ​– Naturalne białko występujące w wielu tkankach ludzkiego ciała, np.: ścięgnach, więzadła i skórze. Zapewnia elastyczność i wytrzymałość.

Cukrzyca –Długotrwały stan spowodowany nadmiarem glukozy (rodzaju cukru) we krwi.

Ściągnięcie –Stan, w którym skóra wygląda, jakby była ciągnięta od środka.

Ubytki –Niewielkie, ale głębokie wgłębienia w skórze, będące jednym z objawów choroby Dupuytrena. Ich powstawanie jest spowodowane ściągnięciem włókien tkanki łącznej.

Znieczulenie ogólne –Rodzaj znieczulenia (powoduje utratę czucia). Jest stosowane w celu uśmierzania bólu podczas zabiegów chirurgicznych. Znieczulenie ogólne sprawia, że pacjent traci przytomność, dzięki czemu zabieg można przeprowadzić bezboleśnie i bezstresowo.

Znieczulenie miejscowe –Rodzaj leku przeciwbólowego wykorzystywanego podczas niektórych zabiegów chirurgicznych w celu znieczulenia operowanej części ciała.

Przeszczep skóry –Pobiera się fragment zdrowej skóry z innej części ciała i nakłada ją na ranę na ręku.

WięzadłaMocne pasma miękkiej, białej i elastycznej tkanki.

Leki przeciwpadaczkowe –Leki przeciwpadaczkowe stosuje się do zapobiegania atakom u chorych na padaczkę.

Fasciektomia –Metoda leczenia przykurczu Dupuytrena, polegająca na całkowitym usunięciu tkanki łącznej (zwykle stosowana w zaawansowanych i nawracających przypadkach).

Fasciotomia –Metoda leczenia przykurczu Dupuytrena, polegająca na przecięciu tkanki łącznej w celu likwidacji naprężenia (zwykle stosowana w łagodniejszych przypadkach).

Kolagenaza clostridium histolyticum –Enzym wstrzykiwany bezpośrednio do zgrubiałego pasma w chorobie Dupuytrena. Enzymy rozpuszczają kolagen i likwidują przykurcz.

Radioterapia –Ogólny termin oznaczający leczenie za pomocą energii występującej w formie fal lub cząsteczek. W ramach radioterapii chorą rękę wkłada się do maszyny rentgenowskiej lub generującej wiązkę elektronów w celu napromieniowania występujących na dłoni grudek. Zabieg wykonuje się raz dziennie przez kilka dni z rzędu.

Szyna –Plastikowe lub drewniane urządzenie służące do unieruchomienia palca. W przypadku przykurczu Dupuytrena szynę stosuje się w celu wspomagania leczenia po operacji chirurgicznej lub leczeniu nieoperacyjnym.

Steroidy –Syntetyczne hormony stosowane w leczeniu.