W jaki sposób oszacować wartość mieszkania? – kalkulator

Oszacowanie wartości mieszkania jest bardzo ważną kwestią w przypadku, kiedy planujemy sprzedaż nieruchomości lub ubiegamy się o kredyt hipoteczny. Jest to niewątpliwie istotna informacja, na podstawie której można oszacować wstępną cenę za mieszkanie lub szanse na uzyskanie wsparcia finansowego. Okazuje się jednak, że wartość nieruchomości odgrywa ważną rolę przy zakupie polisy mieszkaniowej. W artykule dowiesz się, jak wycenić swoje mieszkanie na kilka sposobów.

Do czego potrzebna jest wycena nieruchomości?

Dokonanie wyceny nieruchomości (np. mieszkania, domu działki) następuje w momencie, kiedy zamierzamy ją kupić, sprzedać, ubezpieczyć, wziąć kredyt, podzielić majątek, bądź też uzyskać odszkodowanie. Bez względu na to, czy to sprzedajemy, czy nabywamy nieruchomość, w obu sytuacjach będziemy potrzebować operatu szacunkowego. Jeśli nieruchomość jest finansowana kredytem hipotecznym, to profesjonalna ocena wartości będzie wymagana przez bank. Nosząc się z zamiarem zakupu mieszkania, przeglądając oferty będzie nam łatwiej ocenić, które mieszkanie jest przewartościowane (szansa do negocjacji ze sprzedającym), a które jest wystawione po cenie niższej niż rynkowa.

Ubezpieczenie nieruchomości jest również bardzo przydatne, w szczególności kiedy spłacamy kredyt hipoteczny. Także i tu niezbędne będzie właściwie ocenienie jej wartości. Jeżeli wycena nieruchomości będzie zbyt niska, również składki będą niższe, ale w razie problemów, nie pokryje ono całości powstałych szkód. Za duża wartość to wyższa składka za ubezpieczenie – a ewentualna szkoda i tak zostanie obliczona na podstawie faktycznej ceny.

Czym jest kalkulator internetowy do wyceny nieruchomości?

Od bardzo dawna internet stał się źródłem przydatnych informacji, które są bardzo przydatne  w wielu kwestiach życiowych. Coraz więcej rzeczy jesteśmy w stanie załatwić przez internetową sieć, bez korzystania z dotychczasowych, klasycznych rozwiązań. Podobnie jest w sytuacji, kiedy do gry wchodzi wycena nieruchomości online, która staje się także i w naszym kraju coraz bardziej popularna. 

Na początek warto zaznaczyć, że wszystkie wyceny nieruchomości online są oczywiście potencjalne i mogą się różnić od stanu faktycznego. Jednak wycena nieruchomości online jest bardzo przydatna, gdyż dzięki niej możemy w sposób przybliżony zrozumieć, jakie ceny panują na naszym lokalnym rynku. Dowiemy się również, czy nieruchomość sprzedawana w danym przedziale cenowym jest ceną odpowiednią do tej, którą oferuje faktycznie dzisiejszy rynek w danym mieście. Dodatkowo dzięki wycenie internetowej, możemy rozpocząć poszukiwać mieszkanie, a także określenia cen, na jakie warto zwracać uwagę. Dzięki darmowej wycenie internetowej możemy poznać przykładowe widełki cenowe, jakie stosuje dany rynek i jakie będziemy mieli okazję na tym rynku spotkać. W konsekwencji poznamy przykładowe ceny, na jakie możemy trafiać, a także będziemy wiedzieć, które są godne naszego wyboru.

Darmowa wycena nieruchomości 2021

Darmowa wycena nieruchomości odbywa się między innymi przez internet. Polega to na porównywaniu nawet kilkuset podobnych ofert, ustalając wartość nieruchomości. Każda otrzymana wartość nieruchomości stanowi stawkę będącą porównaniem wielu podobnych ofert. Dlatego możemy więc z dużym prawdopodobieństwem uznać ją za prawdziwą lub bardzo zbliżoną do ceny transakcyjnej. Właśnie z tego powodu uzyskanie informacji na temat średniej ceny za mkw posiadanej nieruchomości jest tak ważne dla sprzedającego. W przypadku korzystania z wyszukiwarek w szybki sposób możemy dowiedzieć się ile jest warte nasze mieszkanie. Niektóre serwisy oferują także skup nieruchomości przygotowanie bardziej szczegółowego raportu na podstawie konkretnych danych przesłanych przez klienta.

1 komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *